december 22, 2011

Hovedpinepiller kan forværre tinnitus

Share

Hovedpinepiller kan forværre tinnitus

Hovedpinepiller, der indeholder acetylsalicylsyre kan forværre tinnitus, hvis man lider af det i forvejen. Advarslen kommer fra svenske audiologer.

I sidste måned kunne vi her på hoerelse.info fortælle om en australsk undersøgelse, der dokumenterede, at stoffet kodein kan ødelæggehørelsen. Stoffet findes i en række smertestillende midler, blandt andet i forskellige typer hovedpinepiller.

Nu er et andet smertestillende stof, acetylsalicylsyre, også kommet i søgelyset for at kunne påvirke vores hørelse. Lider man i forvejen aftinnitus, er der nemlig risiko for at stoffet gør tilstanden værre.

Advarslen kommer fra den svenske audiolog Konrad Konradsson fra Uppsala.
”Hvis man lider af tinnitus, skal man fortælle det til sin læge, så han eller hun kan undgå at udskrive medicin, der indeholder acetylsalicylsyre,” siger han.
Konrassson opfordrer desuden til, at man er opmærksom på, om hørelsen bliver påvirket når man tager medicin af forskellig art. Hører man anderledes, bør man straks tage kontakt til sin læge, mener han.

Acetylsalicylsyre forkortes normalt ASA og er meget udbredt. Det findes blandt andet i en række produkter, som kan købes i håndkøb; magnyler, aspiriner, treo og kodimagnyl.
Kilde: www.hear-it.org